رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران:

داخلی سازی 75 درصد از لوازم خانگی

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران گفت: ۷۵ درصد لوازم خانگی داخلی سازی شده و فقط ۲۵ درصد آن شامل موتور و پمپ، وارد می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری «هومچی نیوز»،  رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران گفت: ۷۵ درصد لوازم خانگی داخلی سازی شده و فقط ۲۵ درصد آن شامل موتور و پمپ، وارد می‌شود.

آقای اکبر پازوکی، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران گفت: در حوزه لوازم صوتی و تصویری هم بر خلاف لوازم خانگی، ۴۰ درصد داخلی سازی شده است و ۶۰ درصد وارد می شود.

او با اشاره به اینکه ممنوعیت واردات، باعث شد خلا ۴۰ ساله نبود لوازم خانگی داخلی در کشور جبران شود و تولید لوازم خانگی افزایش یابد گفت: مشکلی که در این میان وجود داشت، این بود که در دوران ممنوعیت واردات، برنامه ریزی بلند مدت یا حتی کوتاه مدت برای افزایش تولید وجود نداشت، نمی‌دانستیم تولیدات داخلی کفاف نیاز داخل را می دهد یا خیر؟ به سرمایه گذاری منجر می‌شود یا خیر؟ به دلیل همین بی برنامگی، کارخانجات تولیدی مانند ارج و آزمایش راکد ماندند.

پازوکی گفت: عمق ساخت محصولات صنعت لوازم خانگی داخلی به ۷۵ درصد رسیده است، اما همین کالا که داخلی سازی شده، با قیمت آزاد در بورس عرضه می‌شود و با قیمت دلار آزاد به دست تولیدکننده می‌رسد.

او اضافه کرد: در سال‌های گذشته نام نشان‌هایی (برندهایی) مانند بوش آلمان، جنرال الکتریک و برند‌های خارجی کشور را ترک کردند و محصولات ایرانی سلیقه مشتری شد به صورتی که همین تقاضا، باعث شد خدمات پس از فروش هم رونق بگیرد.

پازوکی گفت: در برخی محصولات مانند مکروفر یا مکرویو تولید داخلی نداشته ایم که یکی از شرکت‌ها مجوز تولید آن را دریافت کرد و قرار است سال آینده ۳۰ درصد بومی سازی کند.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران با اشاره به صادرات لوازم خانگی، گفت: اکنون صادرات داریم، اما چشمگیر نیست. در صورتی که این توانایی در کشور وجود دارد که صادرات را افزایش دهیم، ما باید نام و نشان ملی برای صادرات داشته باشیم، اکنون آلمان، کره، چین و بسیاری از کشور‌های دیگر نام نشان (برند) ملی برای صادرات دارند./باشگاه خبرنگاران

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر: https://homechinews.com/?p=2269
برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه